Carol HUGHES

HUGHES, Carol

Personal Data

Party
New Democratic Party
Constituency
Algoma--Manitoulin--Kapuskasing (Ontario)
Birth Date
November 26, 1958
Website
http://carolhughes.ndp.ca
PARLINFO
http://www.parl.gc.ca/parlinfo/Files/Parliamentarian.aspx?Item=cedf1659-ebb1-4f26-b723-5c7c5353988b&Language=E&Section=ALL
Email Address
carol.hughes@parl.gc.ca
Profession
public servant, representative, union officer

Parliamentary Career

October 14, 2008 - March 26, 2011
NDP
  Algoma--Manitoulin--Kapuskasing (Ontario)
May 2, 2011 - August 2, 2015
NDP
  Algoma--Manitoulin--Kapuskasing (Ontario)
May 2, 2011 -
NDP
  Algoma--Manitoulin--Kapuskasing (Ontario)
  • Deputy Chair of Committees of the Whole (December 7, 2015 - )
  • Assistant Deputy Speaker and Deputy Chair of Committees of the Whole (December 7, 2015 - )
October 19, 2015 -
NDP
  Algoma--Manitoulin--Kapuskasing (Ontario)
  • Deputy Chair of Committees of the Whole (December 7, 2015 - )
  • Assistant Deputy Speaker and Deputy Chair of Committees of the Whole (December 7, 2015 - )

Most Recent Speeches (Page 1 of 850)


June 19, 2019

The Assistant Deputy Speaker (Mrs. Carol Hughes)

The hon. member for Prince Albert had an opportunity to ask the question. If he has other questions or comments, then he should wait for the opportunity to be recognized again.

The hon. parliamentary secretary.

Topic:   Government Orders
Subtopic:   Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Full View Permalink

June 19, 2019

The Assistant Deputy Speaker (Mrs. Carol Hughes)

Is that agreed?

Topic:   Routine Proceedings
Subtopic:   Questions Passed as Orders for Returns
Full View Permalink

June 19, 2019

The Assistant Deputy Speaker (Mrs. Carol Hughes)

Is that agreed?

Topic:   Routine Proceedings
Subtopic:   Questions Passed as Orders for Returns
Full View Permalink

June 19, 2019

The Assistant Deputy Speaker (Mrs. Carol Hughes)

Is that agreed?

Topic:   Routine Proceedings
Subtopic:   Motions for Papers
Full View Permalink

June 19, 2019

The Assistant Deputy Speaker (Mrs. Carol Hughes)

It is my duty, pursuant to Standing Order 38, to inform the House that the questions to be raised tonight at the time of adjournment are as follows: the hon. member for Saanich—Gulf Islands, the environment; the hon. member for Kootenay—Columbia, child care; and the hon. member for Courtenay—Alberni, the environment.

The hon. member for Central Okanagan—Similkameen—Nicola.

Topic:   Government Orders
Subtopic:   Canada-United States-Mexico Agreement Implementation Act
Full View Permalink