March 3, 1927 (16th Parliament, 1st Session)

LIB

Pierre-Joseph-Arthur Cardin (Minister of Marine and Fisheries)

Liberal

Hon. Mr. CARDIN:

Names of Commissioners-Address- When Appointed.
1. David Ritchie, Newcastle, N.B., order in council 20th November, 1922, Leonard O'Brien, Nelson, N.B., order in council 8th March, 1924. J. Kerr Logie, Chatham, N.B., order in council 24th March, 1925, R. A. Snowball, Chatham, N.B., order in council 17th May, 1926, G. P. Burehill, Nelson, N.B., order in council 21st December, 1926. Remuneration-None.
2. J. W. Brankley, of Chatham, was appointed a member of the Miramichi board of pilot commissioners by order in council of 23rd September, 1926, and ceased to be a member on 21st December, 1926.

3. The order in council appointing Mr. J. W. Brankley a pilot commissioner was cancelled by P.C. 65/2118, dated 21st December, 1926, on the ground that the former was passed on the day previous to the resignation of the then government and after said government had sustained defeat at the polls.

Topic:   QUESTIONS
Subtopic:   MIRAMICHI RIVER PILOT COMMISSIONERS
Full View