April 12, 1921 (13th Parliament, 5th Session)

UNION

Right Hon. Mr. MEIGHEN: (Prime Minister; Secretary of State for External Affairs)

Unionist

1. 1894.
2. 50.
3. R. N. Wilson was appointed by Order in Council of December 21, 1903, to take charge from February 1, 1904. His resignation was accepted June 15, 1911.

4. 3,519.
5. 1905, 6,000; 1906, 7,500; 1907, 7,621.
6. 3,393.

Topic:   QUESTIONS
Subtopic:   BLOOD INDIAN RESERVE
Full View