March 28, 1949 (20th Parliament, 5th Session)

LIB

Mr. Winters: (Minister of Reconstruction and Supply)

Liberal

1. The chairman of the national film board and the other member of the King's privy council for Canada hold office during pleasure; the other six members of the board hold office for three years. Retiring members are eligible for reappointment.
The present members of the board are:
Hon. Robert H. Winters, Minister of Reconstruction and Supply, chairman.
Hon. J. J. McCann, Minister of National Revenue.
Dr. G. Bouchard: appointed August 31, 1940; reappointed August 31, 1943; reappointed August 31, 1946.
Mr.- M. M. Maclean: appointed January 12, 1944; reappointed January 12, 1947.

Topic:   QUESTIONS
Subtopic:   NATIONAL FILM BOARD
Full View