May 23, 1938 (18th Parliament, 3rd Session)

LIB

Mr. EULER: (Minister of Trade and Commerce)

Liberal

1. (a) 279 full time, 3 part time; (b) 3.
2. (a) 1; (b) 3.
3. Name-Rank-Date of birth: A. Cooper, letter carrier, September 27, 1872; J. S. E. Nadeau, senior postal clerk, May 6, 1872; J. Alex Morin, postal clerk, March 18, 1872; xC. F. Rioux, mail porter, April 11, 1871.
xMr. Rioux has been on leave of absence with pay prior to retirement as from the 11th of April, 1938.
4. (a) 4; (b) none.
5. See answer to No. 3.
6. All the above mentioned employees are occupying civil service positions and come under the jurisdiction of the civil service commission.

Topic:   QUESTIONS
Subtopic:   QUEBEC CITT POST OFFICE STAFF
Full View